הנפש מבקשת מרגוע – מאמרי העידן החדש

הנפש מבקשת מרגוע – מאמרי העידן החדש

להתחיל מבראשית זה לא בהכרח מצב שיהיה לך נוח. באופן לא מודע האדם נמשך לנוחות שלו אל המקום המוכר והידוע ומסרב לעמוד ולהתמודד מול אתגרי החיים השונים אשר לעתים מקשים על פעילותו ועל חייו בכלל.

הרבה זוגות באים עם רצון מאד עז לבנות בית חזק ויציב אך באיזשהו מקום מתחילים לשכוח, להתרגל, להתייאש, לאבד את הרצון והחשק להמשיך להתמיד ולהתמודד עם מאורעות החיים הנקרים בדרכם.. ומוצאים את עצמם במקום אחר משציפו להיות בו אי פעם.

כך גם האדם היחיד מחפש את המנוחה והנחלה ופחות את הקשיים ההתמודדויות והדברים שמקשים עליו. ואולי זאת אחת הסיבות המרכזיות שמונעות מבני הזוג להשתלב זה עם זו. נראה כי כל אחד מבני הזוג מבקש באופן סמוי לשוב אל המנוחה של עצמו מבלי להתמודד ולהילחם עבור הזוגיות.

נח היה זה שבנה את המחרשה הראשונה בהיסטוריה שם זה הגדיר וביטא את מהותו של נח – "זה ינחמנו ממעשינו ומעצבון ידינו מן האדמה אשר אררה ה' " – שעד שבא נח היו עובדים את האדמה בידיהם ועכשיו נח הקל מעליהם את העבודה הקשה. נח היה האדם הראשון שמנסה לתקן את המצב הבראשיתי שהתקלקל, מצב נח ללא עמל ויגיעה מיותרים.

למעשה, מלכתחילה אין עניין בעבודה רבה או קשה וגם אין עניין להקשות את מה שאמור ללכת בקלות. אלמלא הקלקול של חטא עץ הדעת והקללה של אלוהים לאדם הראשון "בזיעת אפך תאכל לחם". אז הקללה עדיין קיימת וכל עבודתו של האדם זה להקל את העבודה על ידי המצאות ורעיונות חדשים.. יש שיחוו את הנפרדות ויש שיחוו את האיחוד עם עצמם, אלוהים והמציאות. העבודה עדיין תמשיך להיות קיימת אך הצורה להשיג את הדברים תוכל להיות קלה ונקייה יותר.

נח הצטווה לבנות תיבה אשר יש בה יש הנהגה אחרת משאר העולם, יש בה הנהגה רוחנית בניגוד לסערה של העולם הגשמי שמתחוללת בחוץ. אז כעת אפשרויות הבחירה שלך גדלות, האם לבחור בעולם פנימי בעל משמעות רוחנית עמוקה, או לבחור בעולם קוסמטי חיצוני ללא מהות פנימית. כך תוכל לנהל את חייך בזיעת אפך או בנוח. יש לך אפשרות להקל מעליך את העבודה על ידי המצאת כלים חדשים ויש את האפשרות פשוט להיכנס למקום של אמונה – "השלך על ה' יהבך" – שם תרגיש מאד בנוח לשחרר ולסמוך על אלוהים שעושה ויעשה עבורך ובשבילך את הדברים הכי טובים. אבל זה בתנאי שעשית את ההשתדלות המקסימלית שמוטלת עליך לפעול כדי להשיג את המטרות שלך. זה עדיין לא ימנע ממך לפעול כי אתה בעולם של עשייה, ומנוחה ללא עשייה גוררת ריקנות.

כל אחד יכול וראוי שיבנה לעצמו את התיבה של עצמו על ידי אמונה או גם על ידי בניית מרחב נפשי בטוח בו יוכל לשהות בעת סערות וטלטלות חיצוניות, ובכך יוכל להיות בטוח בעצמו יותר. כן, הנפש מבקשת מרגוע ובעיקר לחזור אל כור מחצבתה אל המוכר הידוע מה שמכירה בטרם ירדה לתוך עולם גוף וזמן.

שתהיה שבת מבורכת וחודש טוב
מיכאל אלר

בלוגים נוספים

כתיבת תגובה