הסוד ליחסים תקינים – מאמרי העידן החדש

הסוד ליחסים תקינים – מאמרי העידן החדש

מאמר פרשת ויקרא – "ויקרא אל משה וידבר אליו" – הסוד ליחסים תקינים

 

 

לא פעם אנחנו שומעים אמירות של הורים לילדים 'כבר מיליון פעם אמרתי לך'. אומרים וחוזרים ואומרים, מגבירים את הטון מתרגזים ועדיין הדברים לא נשמעים ולא מיושמים. כפועל יוצא אנו נותרים מתוסכלים וכעוסים על כך שאנחנו אומרים משהו והילד לא מקשיב. אומרים משהו ובן הזוג ממשיך בשלו כאילו לא שמע, או לפעמים אפילו אומרים כמה פעמים את אותו דבר ואין כל הנעה לפעולה. ואנחנו מרגישים כאילו הקול שלנו הוא קול קורא במדבר. האם שאלתם את עצמכם מהו הגורם השורשי לכך? האם ואיך ניתן לתקן? איך נוכל לדבר כך באופן שהדברים ישמעו ולא יפלו על אוזניים ערלות?

 
ספר ויקרא פותח במילים "ויקרא אל משה וידבר אליו". לכאורה צריך להבין את כפילות המילים – ויקרא וידבר? בשורש הדברים מובא כאן יסוד עצום המסתתר במילים פשוטות אלו. את יסוד זה נוכל ללמוד מהפרשה אל נושא התקשורת הבין אישית. הוא למעשה יסוד והתווית דרך אלוהית איך ובאיזה אופן עלינו לנהוג כך שהדברים ישמעו ויתקבלו..

 

 

לכל אדם עולם שלם של מחשבות, רגשות, חוויות חיים שנוצרות מהמראות השמיעות והתחושות שלו. לא נוכל להיכנס אל המרחב הנפשי של אדם מבלי לבקש את רשותו. כמו שלא ניכנס למרחב פיזי של מישהו אחר ללא התראה או הודעה מוקדמת צלצול בפעמון או נקישה בדלת. כניסה ללא רשות עלולה לגרום לתסכול כעס ואפילו זעם ודחייה. וברמה הנפשית ניתן לחוות מין תחושת ניצול שאי אפשר להסביר במילים.

 
על מנת להצליח להיכנס אל המרחב הנפשי של האדם, אנחנו צריכים לוודא שהוא פנוי לקבל אותנו. הדבר דומה בדיוק כמו שלא ניסע לבקר חבר אם לא נוודא קודם לכן שהוא נמצא בבית ויכול לקבל אותנו. ברמה הנפשית הדבר אינו שונה כלל. אנחנו צריכים לוודא שהאדם פנוי כדי לקבל את המסרים שאנחנו רוצים להעביר לו על ידי התקשורת.

 
כדי לוודא אם הוא פנוי אנחנו צריכים לקרוא לו, ואז לוודא שהוא אכן פנוי על ידי שמפנה את מבטו אלינו. כך נוצר הקליק הראשון של עין בעין המסמן שנוכל להתחיל לדבר. כי לא העיקר לדבר ושהשני ישמע. חשוב לדעת לזהות שהשני קשוב ומוכן לקבל.

 

 
מסביר רש"י(ויקרא א' א') 'לכל דיברות ולכל אמירות ולכל צווים קדמה קריאה לשון חיבה לשון שמלאכי השרת משתמשים בו, שנאמר "וקרא זה אל זה". אבל לנביאי אומות העולם נגלה עליהם בלשון עראי וטומאה שנאמר "ויקר אלוהים אל בלעם".

 
למעשה כאן טמון הסוד העמוק ליחסים תקינים ובריאים המחזיקים לאורך זמן. תקרא לפני שאתה מדבר. תקרא לפני שאתה מצווה. לקרוא זה בעצם להזמין את הזולת לשמוע אותך. לא לבוא ממקום של הפתעה או בהלה. ולא לבוא ממקום שהזולת תמיד צריך להיות קשוב אליך ואתה יכול לדבר מתי שאתה רוצה. נתינת כבוד למקום ולמרחב הנפשי של האחר הוא נתינת כבוד לעצמך. נתינת כבוד למקום הוא השורש והיסוד של היחסים התקינים והבריאים.

 

 
בברכת שבת שלום ומבורך
מיכאל אלר
ת ב י ן – תקשורת בונה יחסים נכונים

בלוגים נוספים

כתיבת תגובה