זוהי אהבה – מאמרי העידן החדש

זוהי אהבה – מאמרי העידן החדש

פרשת כי תשא – איך לבנות את הקשר הבין אישי ואיך להיבנות ממשברים

 

בפרשת השבוע פרשת 'כי תשא' מתואר המשבר הגדול באנושות והתיקון שלו. משבר האמונה, משבר האמון. ברגע אחד של חולשה נוצר קרע ביחסים בין אלוהים ובני האדם או ביתר עומק בין האדם ועצמו. משבר של אמון הוא משבר בעצם הקשר, ולכן המשמעויות שלו הרות אסון ומרחיקות לכת.. משבר אשר בצורתו החיצונית נראה כדבר מובן ואף מתבקש שהרי בני ישראל ביקשו מנהיג שינהיג אותם, ילך לפניהם יאיר ויראה להם את הדרך. אך כאשר נתבונן נראה כי המשבר עמוק הרבה יותר מכפי איך שנראה כלפי חוץ. זהו משבר באמון. לא פעם אנחנו רואים אנשים שעושים מעשה אשר על פניו נראה פשוט, אבל כשמתבוננים לעומק רואים כי זהו משבר אמוני שקינן זמן רב קודם שהתגלה ונראה בצורתו החיצונית. זהו משבר מצטבר של שנים.

 
ולמעשה, הבגידה הגדולה ביותר יכולה להיות מתוקנת רק על ידי השבת האמון, והשבת האמון נעשית על ידי נתינה ובעיקר נתינת ויצירת אמון בחזרה בין אחד לשני ובינך ובין עצמך. כי נתינה מולידה אהבה, וכשאהבה ממשיכה לאורך זמן, מעמיקה ויוצרת אמון שהוא יסוד נפשי עמוק.

 
כאשר האמונה לא מושרשת בעומק הנפש היא אמונה אינטרסנטית זמנית ולא יציבה. בפרשה שלנו רואים כי ברגע אחד של חולשה, ערפול חושים ואי וודאות, עם ישראל מחליפים את כבודם בתבנית שור אוכל עשב. מחליפים את האלוהים הרוחני באלוהים פיזי מוחשי ובעצם יורדים ממדרגתם. כל מדרגות האמונה אליהם הגיעו בקריעת ים סוף ובמעמד הר סיני יורדים לטמיון, אלו לא מדרגות שנקנו בעמל ויגיעה.

 

 

להמיר משהו במשהו אחר. להמיר משהו רוחני במשהו גשמי זוהי ירידה בדרגה. אבל הבשורה הטובה היא שכשיש לך את כוח ההמרה אתה יכול להמיר בחזרה. זה אמנם לא יהיה באותה מהירות ובאותה קלות כמו ההמרה הראשונה כי ההמרה הראשונה הייתה המרה ללא מודעות. וכעת אתה צריך להמיר מתוך מקום של מודעות וגם להיזהר לא ליפול חזרה אל הבור שנפער כתוצאה מחוסר המודעות שלך.

 
התפיסה המצומצמת של מה שנראה קיים וכל מה שנמצא זה מה שיש ואם אני לא רואה אז זה לא קיים עבורי. לעומת התפיסה האמונית היא התפיסה שלא תמיד הכל נראה בכלל או לפחות לא הכל תמיד נראה ורוד ולעתים אנחנו צריכים ממש לגלות ולחשוף את האמת לקלף את כל השכבות והכיסויים של עולם השקר. כל האבק שנוצר כתוצאה מההליכה בחושך, באי ידיעה במשך שנים מבלי לדעת לאן הולכים. ולעתים האדם מאבד את הדרך, מתייאש, מאבד תקווה ומרגיש שנותר לבד. מוצא את עצמו ברגעים של בדידות אשר הם הרגעים האמתיים בהם מגיע מבחן האני האמתי שלך האם תאבד את העשתונות ותשבור הכל מתוך כאוס ערפל ואיבוד חושים, או שתאזור אומץ ותלמד לסדר את החלקים מחדש בכדי לחזור אל חוף מבטחים.

 
זה שם הפרשה 'כי תשא' – שמהותה לקבל. לשאת זה לקבל. כשתרצה לקבל את מנין בני ישראל, תספור. על ידי ספירת מחציות השקל שיתנו לך תוכל לקבל את המניין של בני ישראל, לא תוכל לספור את בני האדם בצורה ישירה, כי האדם הוא לא מספר, הוא לא עוד אחד. כל אדם הוא ישות עמוקה ומשמעותית הכוללת בתוכה את כל המחשבות, הרגשות וחוויות החיים שעבר ושצבר על עצמו במהלך שהותו כאן מרגע הלידה שלו.

 

 

לשאת בעול עם הזולת, לעזור לזולת לשאת ולהקל מעליו את הנטל מעל כתפיו זה להיות נשוי. לשאת את השני זה לקבל אותו, לקבל את כל מה שהשני מביא אתו, לקבל את כל תכונותיו על אף מגרעותיו וחסרונותיו. לקבל את השני זה מצב שמתאפשר רק כאשר אתה לומד לקבל את עצמך, את כל החלקים של עצמך את כל החלקים של מי שאתה.  כך האדם כדי לשאת את עצמו הוא צריך לקבל את עצמו. לקבל את כל עצמך כולל הפחדים וחוסר הבהירות של עצמך. לחבק את הפחד ולא להשאיר שום רגש שם לבד מאחור. כי הפחד כמו האהבה הוא חלק ממך ממש, והרגש הזה כמו כל הרגשות מצפים ממך שתקבל תבין תחבק ותכיל אותם, תרעיף עליהם חום ואהבה במקום חוסר הזדהות, ריחוק, ניכור וקור. כי כל רגש של האדם הוא כמו ישות שעומדת בפני עצמה, וברור שאם הילד שלך היה אומר לך שהוא מפחד בחושך לא היית משאיר אותו שם לבד, אלא היית תומך בו ומרגיע אותו. כך אתה צריך להתייחס לכל מי שאתה. לאהוב ולחבק את כל החלקים שלך עצמך.

 
אם אתה עוזב, אתה שובר את האמון ואת החיבור עם עצמך ומותיר חלקים מעצמך פזורים בחלל האוויר ללא שייכות וחיבור. ובעצם כך נשברת האהבה.. אז הפרשה הזאת פרשת 'כי תשא' קוראת לכל אדם לאסוף את עצמו מחדש, לתת ולהשיב את האמון שלו בעצמו ובאחרים הסובבים אותו, ליצור שייכות וחיבור בינו לבין עצמו ובינו לבין אחרים. כי את האהבה צריך ליצור ולבנות צעד אחר צעד בפרט כאשר קורה משבר של אי אמון או בגידה בקשר. כי לעולם אין המשבר או הבגידה באדם, כי אם בקשר. ולכן כדי לאחות את הקשר צריך להשתמש רק בדבק של האהבה על ידי נתינה פיזית, קבלה, הבנה והכלה נפשית.

שבת של אהבה
מיכאל אלר
ת ב י ן – תקשורת בונה יחסים נכונים

בלוגים נוספים

כתיבת תגובה