להבין מציאות – מאמרי העידן החדש

להבין מציאות – מאמרי העידן החדש

פרשת יתרו

 

 

לפעמים אנחנו חיים באשליה ומחכים לרגע המושלם. בכל תחום ונושא בחיים אנחנו מצפים שמשהו יסתדר בדיוק כפי שאנחנו רוצים. מצב הגורם לכך שאנחנו חווים חוסר וסבל מתמשך. ציפיות ואכזבות רבות.. ומתעלמים משום מה מהעובדה שלעולם לא נוכל להגיע לשלם בעולם זה של נפרדות.

 

 

בהיסטוריה היהודית אנחנו פוגשים בשלושה סוגי אנשים שמסוגלים להסתכל על העולם בצורה שונה. הם אמנם רואים את אותה מציאות אבל האופן שבו הם בוחרים להסתכל על המציאות, שונה מאחד לחברו. וכך הם בוחרים להגיב בצורות שונות אל אותה מציאות. זה מפעיל או לא מפעיל אצלם משהו שונה.. ויוצר את התגובה בה הם בוחרים להביע את רגשותיהם.

 

 

המציאות היא קריעת ים סוף ומלחמת עמלק. האדם הראשון שמתעורר לקול קריאתה של המציאות הוא: יתרו חותן משה, הוא רואה שהמציאות מדברת אליו, הוא רגיש לקלוט את האותות מהמציאות הקוראת לו באופן אישי להתעורר, ואז הוא בוחר לבוא – "וישמע יתרו כהן מדין חותן משה את כל אשר עשה אלוהים למשה ולישראל עמו כי הוציא ה' את ישראל ממצרים"(שמות יח' א') ומסביר רש"י – מה שמועה שמע ובא? קריעת ים סוף ומלחמת עמלק. יתרו שומע מתרגש ובא, זה נוגע בו.

 
לעומתו כל העמים שמעו ולא באו, זה לא הזיז להם דבר. הם נשארו קפואים על מקומם. – "שמעו עמים ירגזון"(שמות טו' יד') – הם אולי שומעים ואולי אף מתרגשים אבל זה לא מניע אותם למקום של שינוי או יצירת תפנית כלשהי בחייהם..

 

 

במפגש של יתרו עם משה נוצרת תפנית משמעותית בפרספקטיבה של יתרו על הדברים. כאשר יתרו מחליט להגיע אל משה, משה מתחיל לתאר ולספר ליתרו את השתלשלות האירועים שהובילו לתוצאה הנראית לעיני פרעה – התוצאה של קריעת ים סוף ומלחמת עמלק – "את כל אשר עשה ה' לפרעה ולמצרים על אודות ישראל את כל התלאה אשר מצאתם בדרך ויצילם ה' "(שמות יח' ח').

 

 

לכאורה, צריך להבין איזה מידע הוסיף משה ליתרו, הרי יתרו כבר שמע ואף עשה פעולה אקטיבית בשונה מכל העמים, הוא בא, ואם כן למה רק כאן כתוב "ויחד יתרו"?(שמות יח' ט'). אלא שבהתחלה יתרו בא ממקום של התרגשות, ממקום של ראיית הניצחון/התוצאה, לא ממש מהמקום של ראיית הדרך. ומשה הוסיף והשלים ליתרו את התמונה. כי לראות רק את הטוב ולהמשך אל הטוב זה נחמד וזה רק חלק אחד בכל התמונה השלמה. אך כאשר הסיפור מושלם כעת על ידי משה שסיפר ליתרו את כל הדרך שהובילה לתוצאה, אז ויחד יתרו – נעשה בשרו חידודין חידודין ושמח. אז הוא מסכים להתגייר. יתרו מסכים לבוא ולהתגייר, לבוא ולהיות חלק מישראל גם כאשר יש תלאות בדרך ולא רק כשהכל נוצץ ומושלם.

 

 

לראות רק את התוצאה זה לא מספיק חזק אם אתה לא מבין את הטלטלות והתלאות המלוות אותך בדרך, אתה עלול להישבר בדרך. ורק כאשר אתה יכול להבין ולהכיל את כל המכשולים ויכול להיות פנוי לקלוט גם את זה, ואתה מבין שכל התלאות שוות את התוצאה, אז אתה חי בניצחון תמידי.

 
העמים התרגשו ולא נעו ממקומם. יתרו התרגש ובא ממקום של חוסר מודעות על הדרך. משה בא ומשלים את הסיפור ויוצר איזון באזני יתרו. המקום המושלם הוא להבין שלא הכל מושלם, שיש תלאות בדרך ולא רק ממקום של לחפש את השלמות או את התוצאה, כי בסופו של דבר אנחנו אחראים רק על המעשים והפעולות ולא על התוצאות שאין לנו ידיעה בהם.. לראות את הקושי ואת המעבר של ישראל ממקום למקום בהצלחה למרות הקשיים, זאת הגבורה וזה הניצחון שחווה כעת יתרו את קריעת ים סוף ואת מלחמת עמלק..

 

 

בברכת שבת שלום ומבורך

מיכאל אלר

בלוגים נוספים

כתיבת תגובה